شرکت فنون آردا سبز - اولین تولید کننده ازن ژنراتور در ایران

FROM TRUE PROFESSIONALS

آدرس سایت جدید ما: http://ardacompany.com  

مشاهده دستگاه ازن ساز آکواریم آردا

جهت مشاوره تخصصی درباره ازن ژنراتور آکواریم آردا با شماره 09352141911 - مهندس عباسیان ( عاملیت فروش ازن ساز اکواریم) تماس بگیرید.

تصفیه آب آکواریوم با ازن

مقدار  ازن  مورد نیاز برای تزریق به آکواریوم یا محیط آبزی پروری چقدر است؟

پاسخ به این سوال دشوار است، زیرا با توجه به  شرایط مختلف در یک آکواریوم شرایط آب آکواریوم متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال رابطه ماهی / آب، کیفیت و کمیت خوراک، سیستم فیلتر و معیارهای دیگر ، در تخمین مقدار ازن مورد نیاز آکواریوم یا هرمحیط آبزی پروری دیگر بسیار مهم است. به عنوان یک قاعده کلی در تصفیه آب آکواریوم،  ظرفیت ازن ژنراتور یا ازن ساز برای ایجاد 0.4 میلی گرم در 4500 لیتر آب محاسبه می شود. این مقدار تجربی در نتیجه چندین سال تجربه بدست آمده‌است. معمولا دوز تزریق ازن برای ایستگاه های پرورش ویژه و یا سیستم های آبزی پروری بسیار بالاتر است. برای جلوگیری از تزریق بیش از حد ازن در آکواریوم،  استفاده از یک  دستگاه کنترل اکسیداسیون و کاهش یا ORP meter توصیه می شود.

در اینجا برخی از دستورالعمل های مربوط به پرورش ماهی و استفاده از ازن برای تصفیه آب مزارع کشت ماهی و آکواریوم ها  ارائه شده‌اند:

 

میزان ازن مورد نیاز برای اکواریم

 

تاثیر ازن بر چرخه نیتروژن


ازن دارای نفوذ شدید در چرخه نیتروژنی می‌باشد.  در مقادیر pH   بیش از 7،  مثلاً در آب نمک با pH حدود 8.2 آمونیاک سمی  سریعا به نیترات (NO3)  اکسید می شود.  و در pH حدود 7، معمولا در آب شیرین، آمونیاک به صورت شیمیایی اکسید نمی‌شود و  اکسیداسیون باکتریایی مورد نیاز است.

 اما در هر صورت نیتریت که برای آبزیان بسیار سمی است توسط ازن اکسید شده و  به نیترات  تبدیل می‌شود. این واکنش از مقدار pH  مستقل بوده و در آب شیرین  و شور انجام می‌شود. لازم به ذکر است که نیتریت حتی در مقادیر بسیار کوچک یک ترکیب سمی برای ماهی و بی مهرگان می‌باشد. لذا با توجه به اکسیداسیون نیتریت با ازن،  ازن کمک می کند تا آب آکواریوم تصفیه گردد.  اگر در غلظت نیتریت نقاط اوج  ناگهانی مشاهده شود، باید علاوه بر قراردادن و  تغییر ظرفیت ازن ساز به حداکثر، دلیل وقوع این پدیده  در سیستم آکواریوم بررسی گردد. این پیک ممکن است بر اثر مرگ یک حیوان و پوسیدگی کنترل نشده آن رخ دهد.

همچنین تمیز نشدن  فیلتر برای مدتهای طولانی نیز باعث رخداد شرایط بیهوازی در فیلترها می‌شود که دراین حالت ، بیولوژی هوازی فیلتر به آرامی فروکش کرده و فیلتر را  به شرایط بی هوازی میل می‌دهد. در این حالت معمولا  نقاط اوج  نیتریت بسیار بالا  مشاهده می‌شود. بنابراین یک فیلتر مکانیکی باید به طور مرتب تمیز گردد و  یا  بهتر است در مزارع بزرگ پرورش ماهی از  یک فیلتر بیولوژیکی استفاده شود.

 

تاثیر ازن بر روی مواد آلی


میزان آلودگی آب شامل مواد مختلف - حتی اگر ترکیبات شیمیایی کاملا شناخته شده نباشد-  با نیاز به اکسیژن بیولوژیکی اندازه گیری می‌شود(BOD). هرچه این مقدار کمتر باشد، کیفیت آب بهتر است.  همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده، بار آلی(BOD) توسط ازن کاهش می یابد. به ویژه کدورت آلی که منجر به رنگ زرد در آب می‌شود را می توان با ازن کاهش داد.  مواد زرد موجود در آب  فشار بر روی ماهی ایجاد می‌کند که  ازن قادر به کریستال سازی آب، زلال‌سازی و شفاف‌سازی آب است.

تاثیر ازن بر میکروبهای موجود در اکورایم ها

یک ویژگی بسیار مهم ازن، عمل ضدعفونی سازی آن است. ازن می تواند، حتی در غلظت های بسیار پایین، باعث کشتن ویروس ها، باکتری ها و دیگر میکروب ها شود.  با توجه به این مطلب باید به این نکته اشاره کرد  که در اکواریوم و یا سیستم های آبی دیگر،  هدف از ازن زنی نیست زیرا  استریل کردن آب می تواند روی ماهی‌ها اثر منفی بگذارد.

از این رو نظارت دقیق و تنظیم خروجی ازن باعث اجتناب سالم سازی محیط بیولوژیک فعال و سلامت ماهی‌ها  و بی مهرگان می‌شود.

مزایای استفاده از ازن در آکواریوم ها

  • افزایش عملکرد تجهیزات اسکیمر یا کفگیر پروتئین
  • تولید آب شفاف و سالم
  • کاهش بار نیتریت و آمونیوم
  • افزایش پتانسیل اکسیداسیون و کاهش و ضد عفونی آب
  • کاهش باقی مانده مواد ضد عفونی کننده.
  • تجزیه مواد زرد (Gilvin)  و افزایش تخریب در داخل فیلتر بیولوژیک.
  • بهبود عملکرد فیلتراسیون

 مشاهده دستگاه ازن ساز آکواریم آردا