یكی از متداول ترین روش های تمیز كردن هوا ، از بین بردن بو های قوی، حذف سریع آلاینده های هوا و بو از خانه ها ، دفاتر و حتی اتومبیل ها استفاده از ازن ژنراتور است كه به دستگاه های ازن یا دستگاه تصفیه هوا ازن نیز معروف است. این دستگاه ها برای ایجاد ازن از طریق یک فرآیند ساده که به طور طبیعی در جو رخ می دهد ، طراحی شده اند.

از آنجا که ازن بسیار واکنش پذیر است ، حداقل با داشتن فناوری و دانش امروزی ، ذخیره آن برای هر زمان طولانی ، تقریباً غیرممکن است. بنابراین ، نیاز به ایجاد آن در محل با استفاده از ماشینهای پیشرفته است. تصفیه کننده هوا ازن ، در اصل اکسیژن را از هوا (O2) می گیرد و یک بار الکتریکی قوی به آن می دهد. این بار الکتریکی به مولکولهای اکسیژن اجازه می دهد تا دوباره مرتب شوند و O3 ، را تشکیل دهند. O3 خود را به باکتریها ، قارچ ها ، میکروب ها ، بو و سایر آلاینده ها متصل می کند و در سطح مولکولی دیواره سلولی را از بین می برد. این فرآیند ضمن برگرداندن ازن به اکسیژن ، آلودگی را از بین می برد.

از طریق این فرآیند ، تولید ازن می تواند برای تمیز کردن بو های تند و از بین بردن بوی دود بسیار مفید باشد. آنها در بیمارستان ها ، هتل ها و حتی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند . علاوه بر قدرت اکسید کننده قوی ازن ، ازن دارای ویژگی هایی است که  به کمک آن به یک ضد عفونی کننده هوایی ایده آل تبدیل شود. در مقابل اشعه ماوراء بنفش و فیلتر HEPA ، ازن گازی است که می تواند به هر گوشه اتاق نفوذ کند ، بنابراین

می تواند کل اتاق را ضد عفونی کند. از آنجا که ازن ناپایدار است ، به راحتی دوباره به اکسیژن تبدیل شده و پس از ضد عفونی هیچ ازن مضری باقی نمی ماند.

در حقیقت ، ازن یک اکسید کننده بسیار قوی تر از سایر ضد عفونی کننده های رایج مانند کلر و هیپوکلریت است. استفاده از کلر یا هیپوکلریت در بسیاری از کشورها به دلیل امکان تشکیل محصولات جانبی سرطان زا مانند تری هالومتان ها (THM) در طول فرآیند ضد عفونی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است در مقابل ، ضد عفونی کردن ازن هیچ باقیمانده های مضری تولید نمی کند، و تمام ازن باقیمانده به اکسیژن در مدت زمان کوتاهی تبدیل می شود بنابراین ازن به عنوان یک ضد عفونی کننده دوستدار محیط زیست در نظر گرفته می شود.

چند کاربرد برای تولید ازن شامل موارد زیر است:

  • کشتن قارچ و کپک: استفاده از تصفیه کننده ی هوای ازن برای انفجار یا شوک به کپک و قارچ یک روش معمول است. هاگ های قارچ موجود در هوا می توانند برای سلامتی ، به ویژه ریه ها و دستگاه تنفسی مضر باشند. کپک و قارچ می تواند باعث آسم و آلرژی شود ، بنابراین از بین بردن آنها همیشه اولویت است. با وجود ژنراتور ازن ، قارچ را می توان با روشی نسبتاً سریع و مقرون به صرفه از بین برد.
  • از بین بردن باکتریها ، میکروب ها و ویروس ها: مواد ایجاد کننده بیماری مانند باکتری ها ، میکروب ها و ویروس ها اغلب از دید ساده پنهان می شوند. مکان هایی مانند سینک آشپزخانه ، کف حمام ، کنترل تلویزیون و غیره همگی می توانند حاوی باکتری ها و میکروب ها باشند  و احتمال بیماری در خانه شما را افزایش دهند. با این حال ، ژنراتورهای ازن توانایی حمله به آلودگی ها به سطح مولکولی را در حذف بسیاری از مواد ایجاد کننده بیماری نشان داده اند. تحقیقات اثرات ضد باکتریایی  ازن را مورد بررسی قرار دادند و نشان داده شده در غلظت ازن زیاد برای دو باکتری  E. coli و S. aureus ، 99.99 درصد مرگ و میر برای هر دو گونه پس از ازوناسیون به دست آمد
  • از بین بردن بوها: یکی از رایج ترین کاربردهای تولید کننده ازن ، از بین بردن بو است. به همان روشی که به سلولهای قارچ یا باکتری حمله می کند ، گاز ازن نیز به سلولهای موجود در هوا که باعث بو می شود ، حمله می کند. این می تواند برای بسیاری از اهداف مختلف ، از جمله اتاق های هتل که بوی طولانی دود دخانیات دارند ، مفید باشد. یکی دیگر از کاربردهای بالقوه توسط صاحبخانه هایی است که نیاز به از بین بردن بوی حیوانات اهلی خود دارند و یا به طور متوسط ​​صاحبان خانه که به سادگی می خواهند بوی ناخوشایند را در خانه خود از بین ببرند. هنگامی که تکنیک های دیگر ، مانند محلول های تمیز کردن و خوشبو کننده های هوا معطر پاسخگو نیستند ، از ازن ژنراتور می توان برای “شوک” اتاق استفاده کرد.

صفحات مرتبط:

ازن تراپی، برج خنک کننده، استخر، مزارع پرورش ماهی