اگر از هر کسی در مورد چگونگی تمیز نگه داشتن آب استخر و بدون باکتری سؤال کنیم ، آنها به احتمال زیاد کلر را به ما خواهند گفت. این محصولی است که ما به آن عادت کرده ایم ، با این وجود در اروپا ازن بیش از 50 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و در دهه گذشته نیز این سیستم ضدعفونی آب در بسیاری از استخرهای شنا در ایالات متحده آمریکا نیز به کار گرفته شده است.استفاده از ازن یک قدم طبیعی تر می باشد با توجه به تأثیر استفاده مداوم از کلر بر روی پوست و بافت ها.

کاربرد این ماده نسبت به کلر مزایای بسیاری دارد. با استفاده صحیح از آن ، مولد ازن از لزوم افزودن مواد شیمیایی غیر ضروری به آب استخر جلوگیری می کند. این امر به این دلیل است که به عنوان یک اکسید کننده و ضد عفونی کننده آب استخر عمل می کند و میزان کلر و برم موجود در یک استخر مشترک را کاهش می دهد.

سیستمی که ازن را اعمال می کند همچنین راحت تر از سیستمی است که کلر را درون آب آزاد می کند. نه بو بوجود می آورد و نه بقایایی ایجاد می کند ، در حالی که چشمان نیز تحریک نمی شوند. هنگامی که ازن بر روی آب اعمال می شود ، فرآیندی به نام “میکرو لخته سازی” اتفاق می افتد ، که باعث تشکیل گروهی از آلاینده ها می شود ، به طوری که حذف آنها آسانتر استنصب ژنراتور ازن مملو از مزایا است ، با این وجود ، مهم است که استخر دارای چرخش کافی آب باشد ، سیستم تصفیه به روز باشد و شیمی آب در تعادل باشد

اعمال تأثیر دستگاه ازن در جکوزی شامل تزریق گاز ازن به آب است که آبگرم شما را غنی می کند. بنابراین می توان ناخالصی های موجود در آب را از بین برد و میزان مواد شیمیایی را با اطمینان کامل کاهش داد که مورد نیاز است تا جکوزی را تمیز نگه داشت.

شما احتمالاً از قبل با مولکول اکسیژن (O2) که در هوا ما وجود دارد ، آشنا شده اید و بدن ما برای زنده ماندن و تولید انرژی به آن نیاز دارد. بنابراین ، مولکول ازن (O3) مانند برادر بزرگ اکسیژن است. و ما می گویم برادر بزرگ ، زیرا ازن تمام باکتریهای آلاینده ای را که در آب داغ رشد می کنند ، حتی بدون استفاده از مواد شیمیایی ، از بین می برد. زیرا با وجود این سه اتم اکسیژن دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی دیگر نیست که می توانند باقیمانده به جای بگذارند.

ازن به انواع آلاینده هایی که در آب جکوزی شناور می شوند ،دست می یابد ، از جمله اثری از لوسیون ها و محصولاتی مانند صابون ، آرایش ، ادکلن ، ضد آفتاب و موهای زائد باقی نمی گذارد. حتی قادر است مایعات بدن مانند بزاق و ادرار را خنثی کند و از بین ببرد.

مزایای استفاده از اوزون:

1.کاهش استفاده از مواد شیمیایی

هنگامی که ازن به درستی استفاده شود ، می تواند کاهش استفاده مواد شیمیایی را از دو طریق نشان دهد. ابتدا اگر ازن اندازه و به درستی وارد سیستم تصفیه شود ، به عنوان اکسید کننده اصلی و ضد عفونی کننده عمل می کند. این مقدار، مواد شیمیایی (کلر یا برم) مورد نیاز برای حفظ هالوژن باقیمانده مورد نیاز قوانین را کاهش می دهد. دوم ، هنگامی که ازن در رابطه با سدیم برمید استفاده می شود ، این پتانسیل را دارد که برای تولید برم صرف شده ، احیا شود ، بنابراین میزان خوراک برمید سدیم را کاهش می دهد. برخی از امکاناتی که از این طریق ازن و سدیم برمید به این روش استفاده می کنند ، تا حدود 60 درصد در استفاده از مواد شیمیایی را کاهش داده اند.

2.ضد عفونی عالی

نشان داده شده است که ازن یک ماده ضد عفونی کننده برتر نسبت به کلر یا کلرید برم است که هنوز هم در بسیاری از استخرها و استخرهای ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.

برای دستیابی به ضد عفونی در استخر شنا ، معمولاً یک دوز ازن کاربردی از 0.8 تا 1.6 میلی گرم در لیتر کافی است  تا ازن مانده باقیمانده مورد نیاز برای غیرفعال کردن میکروب ها را تأمین و تبدیل کند. دوز و زمان تماس واقعی لازم برای تولید یک ماده ضد عفونی کننده باقیمانده به کیفیت آب بستگی دارد و اینکه آیا استخر از کلر یا برم استفاده می کند. حداقل زمان تماس دو دقیقه معمولاً برای غیرفعال کردن میکروب و تبدیل ضد عفونی کننده باقی مانده کافی است.

3.پیشرفت راحتی کاربر

اضافه کردن ازن به یک سیستم تصفیه استخر ، تأثیر چشمگیری در راحتی استحمام کننده دارد. در مقایسه با استخرهای تحت درمان با کلر ، استخرهای با تغذیه ازن بسیار جلوتر از تزریق کلر هستند و با از بین بردن بسیاری از ارگانیسم ها و میکروارگانیسم هایی که با کلر واکنش نشان می دهند ، مصرف شیمیایی را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. نیاز کمتر کلر به اپراتور استخر اجازه می دهد تا با حداقل مانده کلر ضد عفونی کند، بنابراین بوی کلر قوی مرتبط با استخرها را کاهش می دهد و مقدار کلر را به حداقل می رساند  که ممکن است باعث ایجاد خوردگی قابل توجهی در محیط استخرهای شنا شود. اگر دوز و زمان تماس کافی باشد ، ازن همچنین کلرامین ها را – که عمده دلیل بو و عدم راحتی در استخر است- به نیتریت ها و کلریدها تجزیه می کند.

4. کیفیت آب استثنایی

هنگامی که ازن بر روی آب اعمال می شود ، مزیت جانبی بهبود وضوح آب است. پدیده ای به نام میکرو لخته سازی اتفاق می افتد . دوز دقیق ازن مورد نیاز بستگی به کیفیت آب و ماهیت آلاینده های آب بستگی دارد.. راندمان فیلتراسیون خوب ، میزان گردش کافی استخر ، هیدرولیک خوب استخر و شیمی مناسب آب برای دستیابی به مزایایی که ازن وعده داده شده ضروری است.

5.آب بدون بو است

6.آب پوست را خشک نمی کند 

7.ازن THM تولید نمی کند (Tri-Halo Methanes)

لطفا به این نوشته امتیاز دهید.
سپاس