حذف ویروس و باکتری با استفاده از ازن

اولین نصب و راه اندازی ازن توسط شرکت زیمنس (آلمان) در سال 1857 ساخته شد. مولکول های پیچیده را می توان توسط اثر اکسیداسیون قوی ازن تخریب کرد. ازن می تواند با ترکیباتی که نمی توان آنها را با عوامل بیولوژیکی (باکتری) تجزیه کرد و یا در فرایند بیولوژیکی برای تصفیه در یک فرایند نمی توانند واکنش نشان دهند، واکنش دهد.

تاثیرازن و ازن زنی بر روی باکتری ها و ویروس ها

اثرات بر روی آئروسل های باکتریایی:

اسپری ها به وسیله اسپری سوسپانسیون باکتریایی در حدود 20 پوند در متر مربع تولید می شوند. در فشار و غلظت، باکتری ها در محدوده ای از 50 تا 500 موجود زنده در هر لیتر هوا قرار داشت. تاثیر میکروب کشی ازن با مقایسه منحنی ها برای تخریب با و بدون ازن تعیین شد. غلظت ازن از 2.0 PPM (قطعات در میلیون) تا 0.023 PPM متغیر بود. تست ها بر روی سه موجودات انجام شد. استرپتوکوک Salivarius، استرپتوکوک C و استافیلوکوکوس آلبوس. نقش رطوبت در عملکرد ازن، به ویژه هنگامی که گاز در غلظت کم است، آشکار شد. در رطوبت کمتر از 45٪، ازن، حتی در غلظت های بالا، ازن ضد عفونی قابل توجهی بر باکتری ها ندارد. با این حال، برای رطوبت بیش از 50٪، ازن موجب کاهش تعداد باکتری ها شد.

تاثیر ازن بر روی باکتری هایی که روی سطح قرار دارند:

باکتری ها بر روی سطوح، خطر بالقوه را به عنوان یک منبع از عفونت از طریق پخش مجدد در هوا یا تماس با پوست یا لباس ایجاد می کنند. آزمایشات برای تعیین اینکه آیا ازن دارای اثر ضدعفونی کننده بر روی باکتری های دارد، انجام شده است.   باکتری ها در سطوح مختلف اسپری شدند: آگار در ظروف پتری؛ کاغذ فیلتر واتمن؛ ظروف شیشه ای استریل پتری و پارچه پشمی. این در شرایط رطوبت (محدوده 60-85٪)، دما و غلظت ازن قرار داده شد. پس از قرار گرفتن در معرض، باکتری ها شمارش شده و در مقایسه با سطوح با باکتری ها در معرض ازن نیستند. ازن در یک غلظت 02/0 PPM در یک محیط تقریبا مرطوب، یک اثر قاچاق بسیار دقیق بر علیه باکتری ها روی سطوح ایجاد می کند، اما در مقایسه با این سطح اثر کمی دارد.

کشتن بستگی به (الف) عمق و نوع سطح دارد. آگار خیلی مرطوب، کاغذ فیلتر وتمن # 1 و پارچه پشمی برای زنده ماندن بیشتر از شیشه ای یا # 50 کاغذ واتمن است؛ (ب) مقاومت در برابر ازن از انواع باکتری های مختلف: مقاومت به استافیلوکوکوس آلبوس بیشتر از استرپتوکوک Salivarius است که به نوبه خود بیشتر از B.prodigiosus است.

نتیجه گیری:

ازن، در غلظت های تا 0.04 PPM به عنوان ضدعفونی کننده در محیط های مرطوب بر روی برخی از باکتری ها؛ استرپتوکوک Salivarius، استرپتوکوک C، استافیلوکوک آلبوس و  B. prodigiosus به کار می رود. تست های روی E. coli با 1 تا 2 PPM در هوا نسبتا خشک انجام شد و هر گونه موجودات زنده را از بین برد. این تأیید می کند که ازن یک ضدعفونی کننده ضعیف در رطوبت کم است. با این حال، در رطوبت بیش از 60٪ آزمایش ها، پاتوژن ها را می توان با مقادیر اندکی ازن تخریب کرد. افزایش رطوبت محیط به طور مطلوب بر اثر میکروبی اثر می گذارد. این امر به وسیله تورم میکروب ها باعث می شود که آنها بیشتر به تخریب حساس شوند.

کنترل بو

ازن به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده بسیار عالی عمل می کند. ازن حتی در غلظت های بسیار کم دارای بوی خاصی است. اثر ازن بر غشاء بویایی باعث می شود که وقتی که ازن موجود است، دیگر بوها تشخیص داده نشوند. در غلظت های پایین (0.01-0.02 PPM) عملکردهای ازن عامل مهاری برای اکثر بوی ها است.آزمایشات نشان داده اند که بوهای اتاق غیر قابل تشخیص است حتی زمانی که غلظت ازن کمتر از 0.01 PPM بود.

بعضی از بوی های بسیار حساس حتی در این غلظت کم ازن تخریب می شوند. با این حال، برای از بین بردن بوی های غلیظ، غلظت های بالاتر ازن نیاز است به واکنش با گازهای موجود در هوا و بوهایی که در مواد به دام افتاده اند. زمان با مقدار بوی ماده تولید شده و مقدار ازن موجود برای واکنش با آن تعیین می شود.

ازن در غلظت 0.1 PPM، میکروارگانیسم ها را از بین می برد و بیشتر  بوی ها را ظرف 48 ساعت از بین می برد.

مواد شفاف حساس به اکسیداسیون هستند، اما اضافه کردن یا اکسیژن به مواد (اکسیداسیون) هزینه ها همیشه آن را بی خطر می سازد. به عنوان مثال، اکسیداسیون الکل آللییل، آلدئید آکرولئین، یک گاز بسیار مرگبار را تولید می کند. ملاحظات ایمنی فقط به بوی های صنعتی معین اعمال می شود و شامل ضایعات حیوانی یا گازهای مخرب بافت حیوانی یا سبزی نمی شوند. پوکی استخوان مواد بسیار ضعیف مانند آمینو، اسید های چرب و پروتئین، اندول، اسکول، کروزول را تولید می کند. همچنين پتومائين هايي مانند آلکالوئيدي مانند تتراماکتيلن دي آمين و پنتامتييلن ديامن و … تأثیر ازن بر روی این مواد، احتراق است؛ یعنی پیدا کردن محصولات هیدروکربن های CO2 و آب و کسانی که حاوی نیتروژن، پنتوکسید نیتروژن هستند.

بوها به راحتی و به طور کامل توسط ازن تخریب می شوند. ازن در سانفرانسیسکو برای بوبری در تخلیه یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است، زمانی که صفحه پمپ باید تمیز شود. ازن به طور کامل بو را از بین می برد.

تک اتم اکسیژن از تجزیه ازن بلافاصله بوها را اکسید می کنند. پایین ترین دما و بزرگترین مولکول های بوی، ضعیف ترین اثر اکسید کننده در میزان ازن زنی اهمیت دارد. رطوبت، هیچ تاثیری بر این فرآیند ندارد، اما سرعت تخریب باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را افزایش می دهد که ممکن است باعث بوجود آید.

بوی ازن:

ازن در غلظت های پایین (0.01 – 0.04 PPM) بوی تازه و دلپذیر را به یک اتاق می دهد. غلظت های بالاتر یک بوی الکتریکی را نشان می دهد.

استریل کردن:

ازن در دمای محیط، تنها ماده ای است که می تواند به عنوان عامل کل استریلیزاسیون و جایگزین برای دمای بالا استفاده شود. Pyrogens byproducts از رشد میکروبی است که برای انسان سمی است، پس از اتوکلاوین طبیعی یا استرلیزه خشک حذف نمی شود. Pyrogens به طور سطحی از ظروف پایدار هستند و تنها پس از حرارت دادن در دمای بسیار بالا برای مدت زمان طولانی حذف می شوند. از آنجا که ماده پریژنیک یک لیپوپلی ساکارید است، پیوند دوگانه غیر اشباع به راحتی توسط ازن اکسیده می شود. بنابراین، ازن دارای مزیت متمایز نسبت به سایر روش های پوششی است.

ازن در تهویه مطبوع:

کپک ها در کانال یا داکت ها، فیلترها و سایر قسمت های تجهیزات تهویه، در زیرزمین ها و سایر مکان های مرطوب باعث بوجود آمدن بو می شود. همچنین با زمان کافی و شرایط رطوبت مناسب، ازن باکتری ها و قارچ ها را از بین می برد. در صورت امکان، ازن باید مقدار کافی برای مخلوط شدن با تمام هوا داشته باشد.  این باعث ایجاد غلظت ایده آل می شود که نه تنها برای احیا کردن هوا، بلکه به طور کامل جهت ضد عفونی کلیه تجهیزات ساختمان و تجهیزات تهویه هوا استفاده می شود. این امر موجب کاهش قارچ، باکتری و تجزیه مواد آلی در مجرای کار و بخش هایی از تجهیزات غیر قابل دسترس خواهد شد. این کار باید تکمیل شود و قبل از اینکه ساختمان دوباره استفاده شود، ازن به سطح قابل قبول کاهش می یابد.

سطوح کنترل شده ازن در سیستم های تهویه مطبوع در اروپا برای تمیز کردن و تهویه هوا در تئاتر، مراکز خرید، دفاتر و غیره استفاده می شود.  بوی بدن، دود سیگار در اوج انواع بوی ناخوشایند حذف می شوند. این گازها عمدتا هیدروکربن هستند، همراه با سولفید هیدروژن و به سرعت توسط ازن تخریب می شوند.

بدن ما به طور خودکار تنفس را کنترل می کند. هنگامی که هوا حاوی مقادیر دقیق و عمدی غیر قابل تشخیص از بوی های ناخوشایند است، ما ناخواسته تنفس را کوتاه می کنیم. با وجود این که میزان تنفس در چنین شرایطی افزایش می یابد، کل حجم اکسیژن که به ریه های ما وارد می شود کاهش می یابد.  در سال 1919، اولین دستگاه ازن در کانال هوائی مدرسه O’Fallon (سنت لوئیس) نصب شد. اثرات بسیار مثبتی بود که در مدارس قدیمی و سه مورد جدید نصب شد. معلمان و مدیران بهبود وضعیت سلامت کودکان و کاهش تعداد سرماخوردگی را خاطر نشان کردند.

اداره بهداشت سنت لوئیس، دو آزمایش انجام داد. یک روز صبح بدون ازن و یک بعد از ظهر با ازن. پزشکان گروه بهداشتی غذاهای آگار را تهیه کرده و آنها را به باکتری شناس شهر فرستادند تا برای انکوباسیون و شمارش انجام شوند. آزمایش بعد از ظهر با استفاده از ازن به طور متوسط ​​نصف تعداد باکتری های آزمایش صبح را زمانی که هیچ ازن استفاده نمی شد، نشان داد. آزمایش دیگری با 65٪ جریان هوا انجام شد. هواي تجديد شده با استفاده از ازن با 36 درصد باکتري کمتر از 100 درصد هوای تازه بدون ازن به وجود آورد.

تاثیر بر باکتری ها و ویروس ها

باکتری ها میکروسکوپی کوچک، موجودات تک سلولی دارای ساختار اولیه هستند. آنها مواد غذایی را می گیرند و محصولات متابولیک را آزاد می کنند و تقسیم می کنند. بدن باکتری توسط یک غشاء نسبتا جامد سلولی مهر و موم شده است. فرآیندهای حیاتی آنها توسط یک سیستم آنزیمی پیچیده کنترل می شود. ازن با متابولیسم سلولهای باکتری مواجه است، به احتمال زیاد از طریق مهار و مسدود کردن عملکرد سیستم کنترل آنزیمی. مقدار کافی ازن از طریق غشای سلولی شکسته می شود و این باعث تخریب باکتری می شود.

ویروس ها ذرات کوچک و مستقل هستند که از کریستال ها و ماکرومولکول ها ساخته شده است. بر خلاف باکتری ها، تنها در سلول میزبان تکثیر می شوند. آنها پروتئین سلول میزبان را به پروتئین های خود تبدیل می کنند. ازن ویروس ها را از طریق انتشار کپسول پروتئین به هسته اسید نوکلئیک ویران می کند و موجب آسیب رساندن به RNA ویروسی می شود. در غلظت های بالاتر، ازن کپسید یا پوسته خارجی پروتئین را با اکسیداسیون تخریب می کند بنابراین (DNA (deoxyribonucleic acid یا RNA (ریبونوکلئیک اسید) ساختار میکروارگانیسم ها تحت تاثیر قرار می گیرد. در واقع پروتکل های تجزیه DNA و RNA در این مورد می توانند شناسایی شوند.

اثرات BACTERIA خاص ، ویروس ها و مولکول ها

Aspergillus Niger: تخریب شده توسط 1.5 تا 2 mg / l.

Bacillus Bacteria: باکتری تخریب شده توسط 0.2 mg / l ظرف 30 ثانیه.

Candida Bacteria: ازن حساس است.

Clostridium: ازن حساس است.

Clostridium Botulinum: توکسین آن سیستم عصبی مرکزی را فلج می کند، که ضایعات سمی در غذا و غذا است. مقدار آستانه 0.4 تا 0.5 میلی گرم در لیتر.

ویروس Coxsackie: تخریب شده به سطح صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1-0.8 میلی گرم بر لیتر

پاتوژن دیفتری: از بین 1.5 تا 2 میلی گرم بر لیتر تخریب شد.

Eberth Bacillus (Typhus abdomanalis): به طور معمول توسط عفونت های آبزی گسترش می یابد و باعث خفگی می شود. از بین 1.5 تا 2 میلی گرم بر لیتر تخریب شد.

اکو ویروس 29: ویروس بسیار حساس به ازن است. پس از تماس با زمان 1 دقیقه در 1 میلی گرم در لیتر ازن، 99.999 درصد کشته شد.

باکتری Escherichia coli(از مدفوع): تخریب شده توسط 0.2 mg / l در 30 ثانیه.

ویروس encephalomyocarditis: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

باکتری های کیست Endamoebic: ازن حساس است.

ویروس Enterovirus: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

ویروس GDVII: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

ویروس هرپس: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

ویروس آنفولانزا: مقدار آستانه 0.4 تا 0.5 میلی گرم در لیتر.

Klebs-Loffler Bacillus: از بین 1.5 تا 2 میلی گرم بر لیتر تخریب شد.

Basidiomycetes لومینسانس (گونه هایی که هیچ رنگدانه ملانین ندارند): تخریب در 10 دقیقه در 100 PPM.

باکتری Penicillium: ازن حساس است.

ویروس Poliomyelitis: با 0/3 تا 0.4 mg / l در 3 – 4 دقیقه کشته شدند.

پروتئوس باکتری: بسیار حساس است.

باکتری سودوموناس: بسیار حساس است.

ویروس Rhabdovirus: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

باکتری سالمونلا: بسیار حساس است.

باکتری شیستوزوم: بسیار حساس است.

استافیلوکوک: از بین 1.5 تا 2.0 میلی گرم بر لیتر تخریب شد.

ویروس استوماتیت: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

استراتوكك باكتري: تخریب شده توسط 0.2 mg / l ظرف 30 ثانیه.

ویروس vesicular: تخریب به صفر در کمتر از 30 ثانیه با 0.1 تا 0.8 میلی گرم در لیتر.

باکتری Virbrio Cholera: بسیار حساس است .

Vicia Faba: ازن باعث انحراف کروموزومی می شود و اثر آن دو برابر آن است که توسط اثر اشعه ایکس مشاهده می شود.

یک فرایند دو مرحله ای از غیر فعال کردن یا ویروس وجود دارد. مدت زمان یک کمتر از 10 ثانیه طول می کشد، در طی آن زمان میزان کشتن حدود 99٪ حاصل می شود. مدت دو بار برای چندین دقیقه برای تکمیل تخریب اجرا می شود. این پدیده مستقل از تغییرات در غلظت ازن در بین 0.07 و 2.5 میلی گرم در لیتر است.

این مطالعه برای ارزیابی اثرات قرار گرفتن در معرض ازن در جریان عفونت ویروس آنفولانزا انجام شد. موش ها با اشعه آلودگی هوا یا هوا فیلتر شده یا هر دو با آلودگی هوا توسط ویروس آنفلوآنزا مواجه شدند. مشخص شد که حیوانات در معرض ozone در طی عفونت کاهش شدت بیماری را که با کاهش مرگ و میر و زمان تاخیر در مرگ کاهش می یابد، نشان می دهد.

ازن فعالیت های ضد باکتری، ویروسی و اکسیژن عالی خود را به خواص اکسید کننده قوی خود متعهد می کند. ازن دارای پتانسیل اکسیداسیون +2.07 ولت در مقایسه با HOCL (شکل فعال کلر در محلول آبی) است که +1.49 ولت است

ازن در مقایسه با سایر مواد ضدعفونی کننده گاز

ضدعفونی کننده های گازدار به طور معمول استفاده از دی اکسید گوگرد، فرمالدئید، و در برنامه های خاص، اسید hydrocyanic است. به وضوح نشان داده شده است که ازن در غلظت های معادل اثر ضد باکتری بسیار قوی تری نسبت به هر یک از ضد عفونی کننده های پیشین دارد. برای به دست آوردن همان اثر ضد باکتریایی 160 برابر غلظت لازم برای دی اکسید گوگرد، 37 برابر مقدار فرمالدئید و 1.7 برابر مقدار گاز گاز سدیم است.