معرفی دستگاه ایرواشر:

ایرواشــر آردا دستگاهــی است که برای غبارگیری و زدودن آلودگی هــــوا، رطوبت زنـی و خنک سازی هوا به‌کار می‌رود. دستگاه ایر واشر غبار و ذرات و سایر آلودگی‌ها را از هوایی که به آن‌ وارد می‌شـــود زدوده و هــــوای تمیـز را بیــــرون می‌دهد. هوا توسط مکنده دستگاه به داخل مکیده شده و به قسمـت آبفشــان می‌رسد که در آنجا ذرات معلـق و آلودگــی‌ها توسط بارانی از پودر آب شسته شده سپس هــوای تمیـز به سمت بیـــرون تهویــه می‌شود. این همــان سیستم باران است که هوا را شستشو می‌دهد.

مزایا و ویژگی‌های  این دستگاه:

1.         بدون نیاز به فیلتر

2.         تنظیم رطوبت هوا و خوش بو کردن هوا

3.         جذب تمام گردها، ریزگردها و میکروب‌ها

4.         ضدعفونی کردن هوا با اضافه کردن اسانس اکالیپتوس

5.         خوش بو کردن هوا با استفاده از خوشبو کننده گیاهی

6.        از بین بردن مواد شیمیایی موجود در هوا با اضافه کردن محلول پاک کننده هوا.

قطعاتی که در ایرواشر  استفاده شده اند تقریبا ارزان قیمت بوده و برای  سیستم سرمایش  آن نیازی به چیلر و تجهیزات جانبی چیلر  نیست که همین مورد باعث کاهش قیمت تمام شده دستگاه و همینطور کاهش میزان مصرف برق آن به دلیل نبود تجهیزات کمپرسور  می باشد که  نسبت به بقیه سیستم های تهویه پایین تر می باشد؛این مورد یکی از مهم ترین  مزیت های ایرواشر محسوب می شود. از مهم ترین قطعات ایرواشر می توان به  پمپ و افشانک های تزریق کننده قطرات آب در مسیر هوا ، فیلترها و نوع فن آن اشاره نمود.

سرمایش دستگاه ایرواشر مانند کولر آبی است به این صورت که افشانک های تزریق کننده آب با فشار زیاد، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه تزریق نموده و آن را به شکل ذرات پودری تبدیل می کنند. ذرات پودری آب که قابلیت بخار شدن بالایی دارند  و دما را از هوای عبوری می گیرند و باعث کاهش آن می شوند.