کاربرد ازن ژنراتور در استخرها

شنا يكي از ورزش ها و سرگرمي هاي بسيار مناسب و لذت بخش براي كليه افراد در سنين مختلف محسوب مي شود. انواع استخرها در مدارس، خوابگاه ها، هتل ها، پارک ها و يا موسسات، وجود دارند. بنابراین ، اينگونه اماکن بايستي به وسيله يکي از سازمان هاي ذيربط مورد کنترل و بازديد دقيق قرار گيرد تا خطري از هر نظر متوجه استفاده کنندگان آن نشود و باعث بروز بيماري هاي پوستي، قارچي، اختلالات روده اي، اسهال، ناراحتي هاي چشم و گوش  نگردد. به هر حال بايد سعي شود که آب اين اماکن تا حد امکان عاری از میکروب باشد. در این نوشتار سعی شده است تا نتیجه تحقیقات انجام شده و اطلاعات فنی موجود، در این زمینه ارائه گردد.

کاربرد ازن در استخر

مطالعات فني جهت احداث استخرها

كليه اطلاعات فني مربوط به ابنيه وتاسيسات بايد توسط فرد داراي صلاحیت تهيه شود. تمامي سازه ها بايد مطابق با الزامات قوانين ومقررات مرتبط مانند مقررات ملي ساختمان باشد.

از اطلاعات فني می توان به موادی ذیل اشاره نمود:

  • مساحت استخرو ظرفيت آن
  • دبي آب، نرخ گردش و مشخصات فيلتراسيون
  • پيش بيني ظرفيت تعداد شناگراستخر
  • منبع تامين آب، شرايط كمي و كيفي آن ازنظر خواص فيزيكي و شيميايي نظيرميزان قليائيت،pH،
  • يون هاي آهن و منگنز و كيفيت ميكروبيولوژيكي آب
  • محاسبات هيدروليكي شامل: ميزان افت فشار در سيستم و تجهيزات گردش آب
  • منحني هاي عملكردپمپ ها كه نشان مي دهد پمپ هاي طراحي شده براي گردش آب بطور مناسب آب را به گردش در مي آورند.

ضدعفونی آب استخرها

ماده ای که به عنوان ضدعفونی کننده آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید اهداف زیر را برآورده سازد:

 1. ضد عفونی کردن آب به منظور جلوگیری از پخش بیماریهای عفونی
 2. جلوگیری از رشد جلبک ها
 3. جلوگیری از ایجاد بو و طعم نامطبوع در آب
 4. جلوگیری از حساسیت و التهاب چشم و پوست
 5. جلوگیری از از ایجاد رسوب
 6. ایجاد شفافیت در آب
 7. عدم تولید مواد جانبی مضر برای انسان

گزینه های خیلی محدودی هستند که به تنهایی بتوانند همه نیازهای بیان شده را برآورده سازند. در سالیان متمادی، کلر، همواره متداولترین نوع ماده ضدعفونی کننده آب استخر محسوب شده است. سایر جایگزین های کلر مانند اشعه ماوراء بنفش و یا ازن، حداقل یکی از شرایط چهارگانه خواسته شده را نمی توانند داشته باشند. اما مدتهاست که صاحبین و افراد مسئول نگهداری استخرها، به دنبال راه هایی هستند که میزان استفاده از کلر را در استخر کاهش دهند. ازن یکی از بهترین مواد ضدعفونی کننده استخر است که می تواند در کاهش میزان استفاده کلر، نقش اساسی ایفا کند.

دوز ازن تزریقی در استخرها:

دوز ازن تزریقی در استخرها مطابق با استاندارد  German DIN 19643  است که دمای استخر در تعیین دوز تأثیر دارد. در این روش در دمای 28 درجه سلسیوس یا 33 تا 35 درجه سلسیوس دوز ازن تزریقی به ترتیب 8/0 و 2/1 گرم بر مترمکعب است و زمان تماس بین 3 تا 10 دقیقه در ازن زنی با شرایط نرمال است.

استاندارد German DIN 19643 از چهار بخش تشکیل‌شده است:

DIN 19643-1:” Treatment of water of swimming pools and baths”- Part 1General

DIN 19643-2:  “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 2Combinations of process with fixed bed filters and precoat filters

DIN 19643-3 “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 3: Combinations of process with ozonization”

DIN 19643-4 “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 4: Combinations of process with ultrafiltratio

    مزایای استفاده از گاز ازن:

 1. ازن به این دلیل که روغن‌ها و دیگر مواد را بسیار سریع‌تر از سیستم‌های کلر اکسید می‌کند از کند شدن سیستم چرخشی و تعویض پی‌درپی فیلترها جلوگیری می‌کند. همچنین در صورت استفاده از فیلتر کربن اکتیو، ازن با اکسید کردن مواد و میکروارگانیسم‌های جذب‌شده روی این فیلترها ، عمر مفید این فیلترها را افزایش می‌دهد. درحالی‌که در سیستم‌های ضدعفونی با کلر تعویض فیلتر سریع‌تر و سیستم چرخشی کندتر درنتیجه استخر کثیف‌تر خواهد بود. ازن همچنین به‌عنوان یک میکروفلوکولاسیون، راندمان تصفیه استخر را افزایش می‌دهد که نتیجه آن آبی پاک‌تر ، صاف‌تر و شفاف‌تر است.
 2. ازن و UV دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده مؤثری نسبت به کلر و دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده در استخرهای شنا به‌حساب می‌آیند. ازن یک روش ایمن جهت جلوگیری از تشکیل محصولات ثانویه کلر مثل کلروآمین‌ها و تری هالومتان‌ها می‌باشند.
 3. این ماده قادر به شکستن محصولات جانبی کلر می‌باشند، بنابراین سبب کاهش مشکلات رایج در استخرها مانند قرمزی چشم و بیماری‌های تنفسی می‌شوند. همچنین ازن قادر به اکسید کردن روغن و دیگر ترکیبات موجود در استخرهای شنا و آب‌های گرم به عناصر بی‌خطر می‌باشد.
 4. -استفاده از ازن مؤثری در فراهم‌کردن محیط زیستی تمیزتر و سالم‌تر برای شناگران و کارکنان استخرها ایفا می‌کنند.
 5. همچنین با استفاده از این روش نیاز کمتری به آب تازه وجود دارد که بهره‌برداری را آسان‌تر می‌کند و تأثیر زیادی بر کاهش هزینه‌های گرمایشی دارد.
 6. قوانین موجود در ایران از قوانین اروپایی الگوبرداری شده‌است و مربوط به سالیان گذشته می‌باشد، درصورتیکه قوانین امروز کشورهای پیشرفته نظیر کانادا،  استفاده از کلر به تنهایی را ممنوع کرده‌اند و در آلمان، که از اولین تبیین‌کننده‌های مجموعه‌های استاندارد برای کیفیت آب آشامیدنی و استخر  در سراسر جهان است، سیستم های ازن هستند که به عنوان ضد‌عفونی‌کننده برتر انتخاب شده‌اند.
 7. لازم به ذکر است، بدن انسان در داخل استخر شنا به طور متوسط، حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می‌کند. لذا بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.
 8. کلر محصولات سرطانزا تولید می‌کند(تری هالومتانها و آمینو اسیدها و ENMA ها)، درصورتیکه ازن این موادرا از بین می‌برد.
 9. ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک‌یاخته‌هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و ارگانیسم‌های کریپتوسپوریدیوم که باعث اسهال‌های شدید می‌شوند و کلر قادر به حذف آنها نیست را از بین می‌برد. با باقی مانده ازن حل شده 05/0 میلی گرم  در  لیتر یا بالاتر،  از کشته شدن تمام باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مطمئن می‌شوید.
 10. گاز‌های متصاعد شونده در اثر تزریق کلر، مولد آسم می‌باشند.
 11. با تزریق ازن،  گازهای خورنده زیرساخت‌های استخر خنثی می‌شوند.
 12. ازبین بردن بوی کلر در استخر که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در اثر کاهش زمان روشن بودن فن‌ها گردد.
 13. استفاده از ازن، باعث افزایش عمر مفید فیلترها می‌گردد.
 14. استفاده از گاز ازن باعث تغییر pH نخواهد شد.
بی تاثیر بودن ازن بر pH
بی تاثیر بودن ازن بر pH
 1. شواهد پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن و کلرامینها و یا کلروفرم باعث آسیب به اپیتلیوم‌های تنفسی و ورم غشاء مخاطی مجاری تنفسی و ریه می‌گردد  که هر دو مورد با واکنش‌های التهابی شدید همراه است.
 2. ازن برخلاف کلر، میزان پی اچ آب را تغییر نمی‌دهد و درنتیجه نیازی به تزریق مواد شیمیایی تعدیل کننده اسیدیته آب ندارد.
 3. ازن در محل تولید می‌شود و به ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیاز ندارد.
 4. ازن استفاده‌نشده به اکسیژن تبدیل می‌شود و باعث رسیدن اکسیژن به نقطه اشباع طبیعی آب می‌گردد. این امر باعث  تمیزتر شدن ، درخشان‌تر شدن و شفاف‌تر شدن  آب استخر می‌شود.
 5. يكي از ویژگی‌های ازن بوي مخصوص آن است. بوي اين گاز قبل از اينكه غلظت آن حتي به نزديكي1/0 ppm برسد توسط انسان حس می‌شود. به همين دليل مناطقي كه غلظت ازن در آن زياد است به‌راحتی قابل‌تشخیص و اجتناب است.
 6. تأثیر استنشاق بیش‌ازحد ازن در کوتاه‌مدت، احساس سوزش در مجراي تنفسي و درنتیجه سرفه می‌باشد. اين علائم دائمي نبوده و پس از دو ساعت برطرف می‌گردد. ازن با بيش از ۱۰۰ سال سابقه مصرف تاكنون باعث از بين رفتن جان كسي نشده است.

نحوه تزریق ازن به آب:

نحوه تزریق ازن به آب با استفاده از ونچوری یا دیفیوزر صورت می‌گیرد.

ازن بصورت طبیعی یک گاز است. اما باید وارد آب که یک مایع است شده تا بتواند ضدعفونی و اکسیداسیون را بدرستی انجام دهد.

دو روش اصلی برای تزریق ازن به آب وجود دارد:

– استفاده از دیفیوزر

– استفاده از انژکتور ونتوری

تزریق ازن به وسیله دیفیوزر

قدیمی ترین روش تزریق ازن، تزریق آن با فشار از کف ستون آب و ایجاد حباب ازن است. در این روش، گاز ازن از زیر یک ستون بلند آب بوسیله “سنگ حباب” و یا لوله ای که چندین سوراخ روی آن ایجاد شده، وارد آب می شود.

نکته مهمی که در این خصوص می بایست در نظر داشت، ارتفاع ستون آب است. برای اثربخشی ازن در آب، ارتفاع ستون آب می بایست بین 6 تا 10 متر باشد.

از نظر انتقال جرم، در مخازن ذخیره آب که تحت فشار نبوده و اتمسفریک هستند و ارتفاع ستون آب حدود 6 متر و یا کمتر باشد، تنها 10% ازن بصورت کامل در آب حل می شود. اما اگر مخزن تحت فشار باشد (مثلاً فشار 50 psi)، این نسبت حلالیت به طرز قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند. در مجموع، مهمترین مشکل این روش، کم حل شدن گاز ازن در آب و خروج بخش عمده ای از ازن می باشد.

اما با توجه به سادگی این نوع تزریق، این روش کماکان در مخازن ذخیره خروجی چاه های آب برای از بین بردن بو و مقادیر جزئی آهن و منگنز، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

با گذشت زمان و با تشکیل رسوبات روی دیفیوزر تزریق، لازمست تا دیفیوزر تعویض شود.

 

تزریق ازن با دیفیوزر
پروژه های اجرا شده با دیفیوزر

تزریق ازن با استفاده از انژکتور ونتوری

اساس کار ونتوری، مکش و تزریق گاز به داخل آب در هنگام عبور جریان از داخل اریفیس است. عبور آب در داخل اریفیس باعث ایجاد اختلاف فشار بین ورودی و خروجی و به تبع آن ایجاد مکش برای گاز ورودی است.

در برخی موارد برای تأمین فشار بالای جریان در داخل ونتوری از یک بوستر پمپ اضافه استفاده می شود.

محل قرار گیری ونتوری در سیستم لوله کشی تزریق ازن را می توانید در اشکال زیر ملاحظه کنید:

تزریق ازن با ونتوری
پروژه های نصب شده با ونتوری