شرکت فنون آردا سبز - اولین تولید کننده ازن ژنراتور در ایران

FROM TRUE PROFESSIONALS

امروزه آلودگی هوا یکی از نگرانیهای مردم برای سلامتی می باشد .افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند در معرض انواع بیماریها و نارسائیهایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند.
بو یکی از شاخص های مشهود آلودگی هوا است که از منابع مختلفی مانند فاضلابهای شهری و صنعتی ، زباله ها، حیوانات ، دخانیات، گازهای شیمیایی منتشر شونده از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی و غیره به وجود می آید.
مضرات بو حتی در غلظتهای پایین نیز در انسان منجر به تنشهای روانی خواهد شد. بوهای ناخوشایند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب, اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی می شوند ، لذا با توجه به مشکلات ذکر شده ، اهمیت کنترل و بوزدایی از محیط مشخص می شود.

بو نشان دهنده وجود آلودگی میکروبی در محیط است. باکتریها، هاگ ها و قارچها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره، همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند. نخستین مشکل در هنگام ایجاد تاسیسات تصفیه فاضلاب بو است و در خلال چند سال گذشته، کنترل بو یکی از مشکلات اصلی در طراحی و بهره برداری تاسیسات جمع آوری ، تصفیه و دفع فاضلاب بوده است. بوی فاضلاب شهری معمولاً از گازهای حاصل از تجزیه مواد آلی یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود.

در سیستمهای تصفیه فاضلاب فرآیندهای بیولوژیکی و فعل و انفعالات بیو شیمیایی باکتریها ، منجر به تولید گازهای مختلف و انتشار بوهای نامطبوع و متفاوتی در محیط می‌شود. از جمله این گازها می توان به هیدروژن سولفور، آمونیاک موادآلی فرار ، مرکاپتانها و ترکیبات حلقوی فرار بد بو اشاره کرد که بوی تخم مرغ گندیده ، کلم گندیده ، ماهی گندیده وتعفن زیادی ایجاد می نمایند.
حذف این بوهای مزاحم نیاز به طی مراحل زیر دارد:

1-    شناخت فرآیندهای موجود و امکان سنجی تغییر فرآیند با بررسی روشهای مختلف هوازی و بی هوازی

2-    شناخت و بررسی کامل واحدهای آمایش و پردازش لجن،  اعم از تغلیظ کننده ها ، هاضم ها و واحدهای آبگیری، بعنوان منبع تولید کننده بو

3-    بررسی روشهای بوزدایی و روشهای نوین این فرآیند شامل روشهای شیمیایی و بیوفیلترها

4-    انتخاب فرآیند مناسب

در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای از بین بردن بوهای مزاحم و ناخوشایند در پروسه های مختلف صنعتی در محیط های مختلف انجام شده است.
دراکثرسیستم هایی که تاکنون برای بوزدایی استفاده شده است اقدام به استفاده از بوهای پوششی برای پنهان نمودن بوی نامطلوب انجام گرفته است که این عمل نه تنها بوی نامطلوب را از بین نمی برد بلکه حجم آلاینده های بوزا در محیط را افزایش می دهد. همچنین سیستم های جذب کننده بو نیز از راندمانهای پائینی برخوردار بوده و بهره برداری از آنها نیز در شرایطی که از ابتدا طراحی نشده باشند ، بسیار مشکل خواهد بود.
در حال حاضر، به اثبات رسیده است که بوی هر مولکول به ساختمان آن مولکول مربوط می شود لذا با تخریب ساختار مولکول می توان بوی آن را به صورت موثر از بین برد . بهترین روش برای شکستن ساختار ملکول, اکسیداسیون با یک ماده اکسید کننده می باشد که خود آلاینده محیط زیست نباشد. اکسیژن فعال یا ازن قوی ترین و موثر ترین از بین برنده و رفع کننده بوهای نامطبوع مانند گازهای شیمیایی و آروماتیک ها و بوهای ناشی از حیوانات ، کپک و قارچ ، دود دخانیات و …. است.
اکسیژن فعال یا ازن گازی تقریباً بی رنگ با بوی ترش و قدرت اکسید کنندگی بالا است و سریعاً آلاینده های محیط را اکسید می نماید و نتیجه این اکسیداسیون تنها اکسید مواد و اکسیژن می باشد . اکسیژن فعال یا ازن پایدار نبوده و در نتیجه نمی توان آنرا انبار یا حمل نمود. این امر باعث می گردد که تولید ازن همواره در محل انجام گیرد، لذا مرحله حمل و انبار مواد شیمیایی با استفاده از ازن ژنراتور حذف می شود.
این واقعیت که گازهای زاید، بخصوص گازهای زاید صنعتی حاوی گوگرد، به اکسیژن فعال یا ازن حساس هستند و این امر نتیجه توانایی بالای اکسیداسیون بوسیله گاز  ازن است سبب گردیده که ازن به عنوان بهترین بوزدا در جهان مطرح شود.
اکسیژن فعال علاوه بر قابلیت بوزدایی یک ضد عفونی کننده بسیار قوی نیز می باشد و به نحو مطلوب و بسیار موثری انواع آلودگی های میکروبی را از بین می برد. ویژگی های ازن نظیر قابلیت تجزیه ترکیبات سمی شیمیایی و نیز کشتن انواع میکروارگانیسم ها ، اعم از باکتریها و ویروسها ، ازن را به مهمترین عامل پاک کننده و ضد عفونی کننده محیط تبدیل کرده است.
در گذشته نبود اطلاعات کاربردی تکنولوژی ازن ژنراتور و ازن ساز در ایران و نیز هزینه بالای تولید آن در محیط باعث عدم استفاده از آن در بوزدایی شده است . شرکت آردا به عنوان اولین سازنده ازن ژنراتور در ایران و شرکتی پیشرو در جهان برای استفاده از سیستمهای مدرن و مقرون به صرفه نمودن آنها برای کاربردهای زیست محیطی اقدام به اجرای این گونه پروژه ها در ایران نموده است.

اخیراً برای اولین بار سیستم بوزدایی در ایران را در تصفیه خانه فاضلاب کارخانه های لبنی بکار گرفته است که راندمان آن بسیار مطلوب بوده است. این سیستم هیچگونه ترکیب جانبی ایجاد نمی کند و جزء روش های دوستدار محیط زیست شناخته شده است.


  کلمات کلیدی: بوبری فاضلاب ,آردا  ,تصفیه بو  ,تصفیه هوا  , مضرات بو , حذف بو, محیط زیست , بوهای مزاحم , اکسیژن فعال , بوزدایی,ازن , ازن ساز, ازن ژنراتور, قیمت دستگاه.