شرکت فنون آردا سبز - اولین تولید کننده ازن ژنراتور در ایران

FROM TRUE PROFESSIONALS

فرآيندهاي هضم بي‌هوازي داراي قدمت تاريخي طولاني هستند، بطوري كه از حدود 2000 سال پيش فرآيند بي‌هوازي نظير هضم فضولات حيواني در قاره آسيا به ويژه چين و هندوستان شناخته شده و به كار مي‌رفت، ولي به خاطر راندمان و سرعت پايين اين سيستم‌ها كاربرد آنها تنها در هضم جامدات و لجن‌هاي غليظ محدود شد.

در دهه هفتاد ميلادي تحقيقات در زمينه افزايش سرعت اين سيستم‌ها منجر به ابداع فرآيندهايي با سرعت بالاتر شد، بطوري كه آنها را قابل رقابت با فرآيندهاي هوازي نمود و امروزه سيستم‌هاي تصفيه بي‌هوازي به عنوان يك روش ارزان‌قيمت در كشورهاي در حال توسعه جهت تصفيه اغلب فاضلاب‌هاي صنعتي و حتي فاضلاب‌هاي شهري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

wastewater treatment

مزایای تصفیه بی هوازی فاضلاب نسبت به تصفیه هوازی فاضلاب:

1- توليد لجن اضافي بسيار كم:

ميكروارگانيزم‌هاي هوازي به خاطر كسب انرژي بيشتر از طريق اكسيداسيون رشد سريع‌تري دارند و قسمت زيادي از فاضلاب به سلول‌هاي جديد تبديل مي‌شود. در ضمن قسمتي از مواد آلي فاضلاب كه به سلول‌هاي زنده تبديل مي‌شود، تثبيت نشده، بلكه تغييرشكل يافته است.

2-احتياجات غذايي اندك

به خاطر رشد كم باكتري‌هاي بي‌هوازي احتياج به مواد معدني همچون ازت و فسفر به همين نسبت كم مي‌باشد. نسبت گزارش شده C : N : P به صورت 1: 5 : 350 مي‌باشد.

3- عدم احتياج به اكسيژن و تجهيزات هوادهي

4- توليد محصول نهايي با ارزش به صورت گاز متان

5- امكان راه‌اندازي دوباره و عملكرد فصلي اين سيستم‌ها