شرکت فنون آردا سبز - اولین تولید کننده ازن ژنراتور در ایران

FROM TRUE PROFESSIONALS

  شنا يكي از ورزش ها و سرگرمي هاي بسيار مناسب و لذت بخش براي كليه افراد در سنين مختلف محسوب مي شود، اين تفريح درهواي گرم تابستان طرفداران زياد دارد. در حال حاضر در مدارس، خوابگاه ها، هتل ها، پارک ها و يا موسسات، تفريحات عمومي اغلب به واسطه استقبال مردم از استخر هر يک داراي يک چنين امکاناتي هستند که باز هم جوابگوي مراجعه کنندگان و اشخاصي که علاقه به محيطي بهداشتي و تميز و راحت براي گذراندن ساعتي از روز جهت ورزش و يا تفريح دارند نيستند. اينگونه اماکن بايستي بوسيله يکي از سازمان هاي زيربط مورد کنترل و بازديد دقيق قرار گيرد تا خطري از هر نظر متوجه استفاده کنندگان آن نشود و باعث بروز بيماري هاي پوستي، قارچي، اختلالات روده اي، اسهال، ناراحتي هاي چشم و گوش و بيماري هاي مقاربتي نگردد. به هر حال بايد سعي شود که آب اين اماکن تا حد امکان پاک و عاري از موجودات بيماريزا باشد. بمنظور دستیابی به اطلاعات، استانداردها، چک لیست ها و یا مطالعات علمی در زمینه بهداشت در اماکن ورزشی متأسفانه، خلاء شدیدی وجود دارد. در این سایت سعی شده است تا نتیجه تحقیقات انجام شده و اطلاعات فنی موجود تا حد امکان ارائه گردد.

هدف ازاین کار آشنا کردن عموم جامعه با ويژگي‌هاي بهداشتي آب استخرهاي شنا، شناگاه‌هاي طبيعي و مشخصات عمومي استخرهاي شنا جهت اطمينان حاصل كردن از شرايط بهداشتي، سلامتي وايمني محيط هاي عمومي شنا مي باشد.

چنانچه آب تأمینی برای استخر کاملا سالم باشد، ورود حتی مقادیر جزئی باکتری های پاتوژن توسط شناگران احتمال خطرعفونت را بهمراه دارد.آب استخرها اگر چه به مصرف شرب نمی رسند اما درصورت تماس با بدن انسان یا بلع اتفاقی موجب انتقال بیماری به انسان می شود. خصوصاً در مواردی که آب دارای باقیمانده مواد گندزدای فعال (کلر) به مقدار کافی نباشد، این خطربیشتر میشود. نظارت بر ساختمان استخر، تجهیزات و تسهیلات جانبی استخر، نظافت عمومی ورعایت نکات بهداشت عمومی ومحیط همه دارای اهمیت می‌باشد. کنترل کیفیت آب استخرهای شنا بنحوی که سلامت شناگران حفظ شده وازنظر خصوصیات فیزیکی، ظاهری و جنبه‌های زیباشناختی،آب مقبولیت لازم برای شناگران را داشته باشد،دارای اهمیت است. یکی ازمواردمهم نظارت براستخر شنا، نظارت بهداشتی برآب آن می باشد این نظارت باید از طرف مأمورین بهداشتی انجام گیردهدف از تصفیه آب استخر حفظ سلامت شناگران و جلوگیری ازانتقال بیماریهای منتقله از آب و حفظ شرایط بهداشتی آب ازنظر كيفيت باكتريولوژيكي وفیزیکی و مطلوبیت آب ازنظر ظاهری و مسائل زیباشناختی آب می باشد. بطوریکه شناگران ازآبی با کیفیت مناسب بهداشتی و ظاهری تمیز، زلال و خوشایند استفاده نمایند.

جهت کنترل کیفیت آب استخرهای شنا ضروری است آبی که به عنوان آب تغذیه کننده استخراستفاده میشود دارای کیفیت مطلوب با توجه به معیارها و استانداردهای موجود مربوطه باشد. در این خصوص استفاده ازمنابع آب شهری و منابع آب زیرزمینی ضرورت دارد. هچنین نوع استخر از نظرجریان مداوم، جریان چرخشی- گندزدائی و سالم سازی آب ازنظر میکروبی، کنترل جلبک، کنترل pH و خورندگی،کنترل شفافیت آب استخر،کنترل آهن ومنگنز،کنترل درجه حرارت آب استخر، سیستم تصفیه و سیستم بازچرخش آب و به عملیات مربوط به کنترل آب استخرتوسط بهره برداران استخر توجه گردد.

دامنه كاربرد

مطالب ارايه شده دراين سایت درمورد تمام استخرها كاربرددارد، اما با اين وجود بهتر است استخرهاي شناي خصوصي، استخرهاي كوچك آب درماني، استخرهاي شني موقت و استخرهاي آكواريومي را استثنا قائل شد. شناخته شده ترین انواع استخرها در ایران عبارتند از:

  • ·          استخرهاي شناي تفريحي (سرسره دار، موج دار و.... )
  • ·          استخر شناي حرفه اي و مسابقات
  • ·          استخرهاي آموزشي خردسالان
  • ·          استخرهاي آبگرم
  • ·          استخرمعلولان
  • ·          استخر كف متحرك

مراجع: مرجع اصلی مطالب ارائه شده در این قسمت از سایت راهنمای نظارت و پایش آب استخرهای شنا و شناگاه‌های طبیعی تالیف از سری دستورالعمل‌ها و رهنمودهای تخصصی مرکز سلامت محیط و کار می‌باشد.