آب آشامیدنی:

آب ازن دار باعث افزایش سطح تولید در مزارع پرورش مرغ، خوک و دامداری ها می شود در نتیجه با استفاده از این تکنولوژی، منافع مالی آن را در سود نهایی خود خواهند دید. ( مجله اخبار مهندسی Engineering News).

اگر حیوانات شما از رشد کم، تولید مثل پائین، بیماری مداوم رنج می برند و تولید شیر آنها کم می باشد، می تواند دلیل آن آب باشد. گاهی کیفیت پائین آب می تواند سبب بروز یا تشدید این مشکلات شود. گاوها در روز نیاز به 35 تا 50 گالن آب برای نوشیدن دارند. اگر گاوها طعم و مزه آب را دوست نداشته باشند به انداره کافی آب نمی نوشند در نتیجه تولید شیر آنها کم می شود.  انواع آلودگی های موجود در آب می تواند باعث تغییر طعم و مزه آب گردد.

ازن موجود در آب آشامیدنی می تواند مواد و آلاینده ها را اکسید کرده و در نتیجه باعث حذف آلاینده ها از آب گردد.

حیوانات اهلی در مورد آبی که می نوشند حساس هستند. حذف مزه‍های ناخوشایند و افزایش رایحه در آب آشامیدنی مصرف شده توسط گاو شیری می تواند باعث افزایش تولید شیر گردد. ( مجله اخبار مهندسی Engineering News).

پیشگیری از ورم پستان:

کاهش استرس و کنترل بیماری های عفونی نه تنها می تواند به کاهش اثرات محیطی کمک کند بلکه ممکن است منجر به تولید سطوح بالاتر شیر گردد. روش شیر دوش، به خصوص آماده سازی پستان می‍تواند مقدار ورم پستان محیطی‍(‍Wallace) را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش باکتری باعث پیشگیری از ورم پستان در نتتیجه تولید شیر با کیفیت بالا می‍گردد.

استفاده از آب ازن دار برای شستن پستان در سالن شیردوشی و شستن کف سالن ها به عنوان جایگزین مواد ضدعفونی دیگر باعث کاهش باکتری ها می گردد. همچنین افزودن گاز ازن به انبارکاه، جو و شستشوی کف و غیره نیز یک حمله مستمری علیه باکتری ها را فراهم می کند.

ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده:

تولید شیر با کیفیت خوب شروع می شود اما شیوه های غیر بهداشتی، کثیف بودن گاو و تجهیزات می تواند منجر به نفوذ باکتری‍ها به مراحل بالاتر( مخزن نگهداری شیر فله ) گردد. ( Wallace). جایگزین مواد پاک کننده با مواد مناسب برای محیط زیست شرایط مطلوب تری را برای صنایع غذایی و لبنی بوجود می آورد.

ازن یک عامل اکسید کننده قوی است که به شدت باکتری‍ها، پاتوژن‍ها و ویروس‍ها را از بین می برد. ( ‍Dosti)

برای جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری تمام پستان و عقب پاها باید قبل از شیر دوشی با آب Ozonated شسته شود. همچنین برای شستشوی تمام تجهیزات شیردوشی مطابق با اصول بهداشتی از آب Ozonated استفاده می شود که باعث کاهش آلودگی شیر میگردد.

مورد دیگری که می‍توان از آب Ozonated استفاده کرد شستشوی وسایل مربوط به خوراک گاو ها به طور مرتب با آب Ozonated می باشد که باعث کشته شدن قارچ ها، کپک ها و باکتری ها می‍گردد

ازن در هوا:  

ازن را می توان در مقیاس بسیار کم به هوای درون انبار ها اضافه کرد که این عمل نتایج خوبی خواهد داشت.

1- باعث از بین رفتن بوی کود در انبار ها می شود.

2- باعث نابودی سالمونلا و بسیاری از باکتری ها می شود.

در یک نمونه هنگامی که ازن در انبار‍های خوک به هوا اضافه ‍گردید باعث از بین رفتن مگس ها و باکتری ها شد در نتیجه بیماری کاهش یافته و میزان مرگ و میر پائین آمد.

آب ازن زده:

باکتری‍های موجود در آب آشامیدنی می‍تواند منجر به بیماری گردد. در سطح بالا حتی باکتری ها هم می‍توانند برای گاو استرس داشته باشند که بر روی تولید شیر اثرات منفی می‍گذارد.

ضدعفونی آب آشامیدنی با ازن در مزارع مرغ و خوک باعث کاهش مرگ و میر می‍گردد، و می‍توان نتیجه گرفت که همین منطق نیز در گاوداری ها صادق است.

 

لطفا به این نوشته امتیاز دهید.
سپاس