امروزه به دلیل مشخص شدن مضرات مواد رایج ضد عفونی بویژه کلر, در تمام دنيا استفاده از اكسيژن فعال در تصفيه آب آشاميدني گسترش يافته است .از جمله مشکلات بوجود آمده توسط کلر تشکیل ترکیبات سرطانزا(THMs) پس از استفاده از آن می باشد. بنابراین در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مرحله کلر زنی در ابتدای تصفیه خانه ها حذف شده است. همچنین اكسيژن فعال در مراحل مختلف تصفيه, توانایی حذف فلزات سنگين، سموم كشاورزي، رنگ و بوی آب را نیز دارد.

از آنجا که ازن، هيچگونه مواد سمي يا مضر در آب برجا نمي گذارد, پس از استفاده از آن نياز به پالايش مجدد آب نيست. تجربه نشان داده است كه اكسيژن فعال سريعا اجزاء محلول در محيط را اكسيد نموده و نتيجه اين اكسيداسيون، تنها اكسيد اجزاء و اكسيژن مي‌باشد. زیرا مولكول اكسيژن فعال پايدار نيست و پس از مدت كوتاهي شكسته و تبديل به مولكول پايدار اكسيژن مي گردد.

اكسيژن فعال از لحاظ قدرت و سرعت ضد عفوني ,سه هزار برابر قوي تر از كلر است. اغلب بيماري ها و مرگ و ميرهاي گزارش شده در كشور هاي پيشرفته دنیا در افراد مسن و گروههايي از مردم كه سيستم ايمني آنها ضعيف عمل مي كند, مربوط به انگل‍ها و ويروس هاي مقاوم به كلر است. در دهه 1990 در كشوري نظير امریکا ظهور مجدد اپيدمي هاي ميكروبي آب بويژه انواع تك ياخته ها كه عمدتاً به مقادير رایج استفاده از كلر, مقاوم هستند گزارش شده است. در سال 1993 شيوع بيماري كريپتوسپوريدبازيش در شهرهاي واشنگتن و ميل واكي منجر به فوت 100 نفر و بیماری 400 نفرکه از آب تصفيه شده نوشیده بودند شد.

عدم توانايي كلر در حذف كامل آلودگي هاي ميكروبي و همچنين تغيير در كيفيت آب و توليد تركيباتی مانند تري هالومتانها(THMS) و اثرات مخرب زيست محيطي ناشي از استفاده از كلر (غلظت بيشتر از 1/5 ميلي گرم درليتر كلر در منابع آبي باعث مرگ ومير آبزيان مخصوصا ماهي ها مي گردد)، سبب گرديد تا استفاده از مواد دوستدار محيط زيست (پرتو‍دهي فرابنفش و گاز ازن ) بيشتر مورد توجه قرار گيرد. ازن يك ضد عفوني كننده بسيار قوي است و به نحو مطلوب و بسيار موثري انواع آلودگي هاي ميكروبي را كاهش مي دهد. ازن گازي تقريباَ بي رنگ با قدرت اكسيد كنندگي بالا است.

مولكول ازن پايدار نبوده و در نتيجه نمي توان آنرا انبار يا حمل نمود. اين امر باعث ميگردد كه توليد ازن همواره در محل انجام گيرد. لذا مرحله حمل و انبار مواد شيميايي در اين روش حذف مي شود.

ازنقطه نظر كيفيت آب، وجود دو تك ياخته مورد توجه بيشتری قرار می گیرد . این دو عبارتند از كریپتوسپوريديم پارويوم و ژيارديا لامبليا. اين دو تک یاخته شباهت هاي زیادی به هم دارند و هر دو بعد از بلع موجب بيماريهايي خطرناکی می شوند. اين دو پروتوزوئر هر دو به شكل كيست (كيسه هاي محافظ) ظاهر مي شوند و اين كيستها آنها را در برابر دوزهاي متعارف كلر مقاوم مي سازد .

لازم به ذكر است كه كلرينه كردن، بسياري از ميكرو ارگانيسمها را از بين مي برد اما اووسيست يا كيست تك ياختگان و تخم انگلهاي كرمي به طور قابل ملاحظه اي در برابر كلرينه كردن مقاوم تر از باكتري ها مي باشد. كلر روي ارگانيسم هاي مقاوم تر از كاليفرم نظير برخي از ويروسها, تخم انگل ها و كيست هاي ژيارديا لاميليا و كریپتوسپوريديوم اثري ندارد.

اكثر اپيدمي هاي گزارش شده سالهاي اخير از كريپتوسپوريديم ناشي مي شود كه داراي فرم معروف به نام oocyst (آسيست) است اين اسيست ها از كيست هاي ژيارديا كوچكتر هستند و اندازه اي بين 4 تا 6 ميكرون (در برابر 10 تا 16 ميكرون ژيارديا) دارند ، لدا طبعاً حذف آنها از آب مشكل تر است .

لطفا به این نوشته امتیاز دهید.
سپاس